„Wykrycie choroby nowotworowej to dramatyczna chwila w życiu człowieka. Zazwyczaj towarzyszy temu stres i zagubienie. Bardzo ważne jest aby chory miał poczucie tego, że w chorobie nie jest sam, że ma dookoła ludzi którzy rozumieją jego sytuację i chcą mu pomóc. Doborem odpowiednich terapii, które są najbardziej dostosowane do sytuacji i stanu zdrowia danego pacjenta zajmują się oczywiście lekarze onkolodzy. Rola naszej Fundacji to szeroko rozumiane wsparcie, które niesiemy chorym w trakcie leczenia. W chorobie nowotworowej bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie pacjenta – pozytywne myślenie pomaga przezwyciężyć trudności i kryzys związany z chorobą. My to rozumiemy i staramy się zapewnić chorym atmosferę i warunki, które sprzyjają zdrowieniu” – mówi Izabela Grenda Prezes Fundacji NU-MED.

 

Możesz wspierać Podopiecznych Fundacji lub projekty realizowane przez Fundację. Nie ważne ile zarabiasz i jaką kwotę stanowi  1,5 % Twojego podatku. Miej swój udział we wsparciu, które realizujemy na rzecz pacjentów onkologicznych. Środki pozyskane z 1,5% dochodowego od osób fizycznych w 2024 Fundacja NU-MED przeznaczy na zorganizowanie na terenie szpitala onkologicznego w Tomaszowie Mazowieckim przestrzeni, w której pacjenci będą mogli korzystać z porad i usług rehabilitanta (drenaż limfatyczny, kinezyterapia).

 

Projekty i działania Fundacji NU-MED

  1. Przestrzeń przyjazna pacjentom

Organizujemy strefy wypoczynku i relaksu dla pacjentów przebywających na leczeniu w szpitalu onkologicznym – w ten sposób wspieramy działalność leczniczą i rehabilitacyjną na rzecz pacjentów onkologicznych.

Strefy wypoczynku czyli pozytywna przestrzeń, w której pacjenci onkologiczni mogliby spędzać czas przebywając na leczeniu, nie są standardem w większości placówek onkologicznych w naszym kraju. Takie miejsca są bardzo potrzebne, gdyż zmniejszają stres u pacjentów, stymulują dobry nastrój i pozytywne myślenie niezbędne do walki z chorobą. Tworząc strefy wypoczynku przełamujemy stereotyp szpitala jako miejsca nudnego, szarego, źle kojarzącego się. Dotychczas zorganizowaliśmy:

czytelnię – biblioteczkę dla pacjentów,

mobilną kawiarenkę, gdzie pacjenci oczekujący na zabiegi czy badania są częstowani kawą i herbatą, jest też możliwość porozmawiania z wolontariuszami Fundacji,

świetlicę dla pacjentów, gdzie odbywają się koncerty muzyczne, warsztaty, spotkania świąteczne, których uczestnikami są osoby przebywające na leczeniu,

klub nordic walking – zajęcia dla pacjentów onkologicznych korzystających z radioterapii

Strefa dobrej pogody – skwer wypoczynkowy dla pacjentów szpitala onkologicznego (projekt jest jeszcze w trakcie realizacji).

 

 

  1. TNIESZ, BO WIESZ

Pomagamy kobietom w trakcie chemioterapii wyglądać dobrze – środki finansowe zabrane podczas akcji „TNIESZ, BO WIESZ” przeznaczamy na dofinansowanie do zakupu peruk oraz protez piersi.

 

  1. Edukacja w walce z rakiem

Podnosimy poziom świadomości zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży, osób w wieku aktywności zawodowej oraz seniorów.

 

  1. Badania profilaktyczne

Angażujemy  się w propagowanie postaw sprzyjających zdrowiu, zachęcamy i motywujemy do regularnego wykonywania badań profilaktycznych.

Wolontariusze Fundacji współpracują w zakresie opracowania programów profilaktycznych kierowanych do wybranych grup osób narażonych na zachorowanie. Przy udziale wolontariuszy Fundacji NU-MED powstały programy profilaktyczne, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego tj.:

-„ZAPOBIEGAJ I DZIAŁAJ Z GŁOWĄ – Regionalny Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi”,

-„SĄSIADKO, ZBADAJ SIĘ TAK JAK JA! – Program Profilaktyki Raka Piersi”,

-„BADAĆ SIĘ TO NIE WSTYD – Regionalny program profilaktyczny w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego”,

-„MASZ NIEPOKOJĄCE ZNAMIONA NA SKÓRZE? SPRAWDŹ JE! – Regionalny program profilaktyki czerniaka i innych nowotworów skóry”.

W ramach tych czterech programów przebadanych zostało łącznie ponad 11 tys. osób.