Nudności i wymioty pojawiają się w trakcie leczenia onkologicznego, najczęściej w trakcie chemioterapii. Jeśli nudności i wymioty nasilają się należy jak najszybciej zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, zleci on wówczas leki, które złagodzą dolegliwości.  Czasem przyczyną nudności może być stres, który pojawia się w trakcie pobytu w szpitalu  lub w  trakcie badań.

Zalecenia dietetyczne przy nudnościach/ wymiotach: 

Bardzo ważna jest regularna podaż płynów. Zaleca się do 2 litrów na dobę, czyli 6-8 szklanek. Zbyt mała podaż płynów, która doprowadza do odwodnienia powoduje nasilenie nudności, zawrotów głowy.

Płyny należy spożywać między posiłkami, a nie w trakcie posiłków. Nudności, wymioty mogą powodować powstanie braku apetytu i niechęci do jedzenia. Polecam wówczas zmniejszyć ilość i porcje posiłków, ale bardzo ważne jest przyjmowanie płynów.

Zalecane płyny: 

  • Czarna herbata
  • Herbata imbirowa
  • Woda mineralna lekko gazowana
  • Soki o wyrazistym smaku; pomarańczowy, pomidorowy, z czarnej lub czerwonej porzeczki – można je lekko schłodzić i rozcieńczyć wodą lub podać z kostkami lodu
  • Coca- cola słodzona cukrem, nie aspartamem!!, tak, tak dobrze czytacie polecam colę, ponieważ wiem, że niektórym moim pacjentom pomaga. ¾ szklanki nikomu nie zaszkodzi, a jeśli chory ma się pozbyć nudności, wymiotów i dzięki temu chory zje, jestem za J . jeśli po spożyciu coca-coli, nie ma ulgi, poprawy, oczywiście nie pij, ponieważ nie należy ona do zdrowej żywności.

Węglowodany. Co prawda węglowodany z mąki pełnoziarnistej są bogate w błonnik, to przy nudnościach, wymiotach nie są zalecane, ponieważ mogą je tylko nasilać.

Zalecane: czerstwe pieczywo pszenne, płatki owsiane błyskawiczne, płatki ryżowe, orkiszowe, kukurydziane, kasze (manna, kuskus, pszenne, ryżowe, makarony z białej mąki, wafle ryżowe. Płatki, makarony, kasze zalecane są w postaci dobrze rozgotowanej, przetartej, pieczywo zalecane jest bez skórki. Ziemniaki gotowane w postaci puree. Dobrze tolerowane są produkty mączno- ziemniaczane (kopytka, kluski leniwe, kluski domowej roboty).

Przy nudnościach, wymiotach pojawia się jadłowstręt do mięsa, wówczas pomocne może być marynowanie mięs z kurczaka i indyka w ulubionych przyprawach lub musie z jabłek. Na noc zostawiamy mięso w musie z jabłka, następnego dnia mus usuwamy.

Dobrze tolerowane są jaja, przeważać powinno białko jaja, ponieważ żółtko może nasilać mdłości. Ryby zalecane są według indywidualnej tolerancji.

Owoce wg indywidualnej tolerancji, ponieważ inni wolą te bardziej kwaśne, inni nie sięgną po żadne owoce. Często dobrze tolerowane są pieczone przetarte jabłka. Nie zalecane są winogrona, dojrzałe banany, czereśnie, śliwki, gruszki.

Wszystkie owoce, które są jedzone należy bardzo dokładnie myć, obierać ze skórki i usuwać gniazda nasienne.

Warzywa. Zalecane są ziemniaki, marchew, korzeń pietruszki, bataty, dynia, kabaczki, pomidory bez skórki. Nie zalecane są: warzywa kapustne, brokuły, kalafior, strączkowe, seler, grzyby, rzodkiewka, cebula, czosnek, por, papryka, ogórek, sałata, orzechy i pestki.

Tłuszcze. Tłuszcze i pokarmy bogate w tłuszcze długo zalegają w żołądku i mogą nasilać dolegliwości. Zalecane są jako dodatek do potraw w małej ilości- masło, oleje roślinne (oliwa z oliwek o delikatnym smaku jasna, olej ryżowy lub winogronowy).

Przyprawy. Dobrze tolerowane są posiłki o jednym smaku; czyli albo słodkie, albo słone, albo kwaśne. Nie zalecane są mieszanki przypraw, ostre przyprawy i przyprawy zawierające glutaminian sodu.

W ograniczonej ilości zalecany jest cukier, który powoduje fermentację w jelitach.

Zalecane przyprawy: natka pietruszki, koperek, tymianek, estragon, sok z cytryny.