Rozliczając podatek dochodowy za miniony rok każdy podatnik ma prawo zdecydować o przekazaniu jego cząstki na konkretny cel. To okazja szczególna, bo o tym, jak zagospodarowana zostanie reszta naszej – wypracowanej w ciągu całego roku – daniny, decydują rządzący. Z tego powodu wyjaśniamy dlaczego warto przekazać 1.5% naszego zobowiązania podatkowego, organizacji pożytku publicznego.

⇒ 1% to nie dodatkowe obciążenie finansowe dla podatnika

⇒ o tym gdzie trafić może cząstka naszego podatku dochodowego, zdecydować możemy tylko raz w roku

⇒ budżet Państwa opiera się na naszych podatkach

⇒ Rząd i Parlament nie mają własnych pieniędzy, którymi finansują wydatki publiczne – to pieniądze z naszych podatków

⇒ mamy dwie podstawowe skale podatkowe: 17% i 32% – to według której się rozliczamy, zależy od naszego rocznego przychodu ( zeznanie PIT 36)

⇒ niektórzy rozliczają się wg podatku liniowego, czyli 19% podatku od rocznego przychodu (zeznanie PIT 36L)

UWAGA! Rozliczając podatek dochodowy za poprzedni rok, w rozliczeniu PIT mamy możliwość zdecydować na co ma być przekazany 1.5% z naszego rocznego zobowiązania podatkowego. Ten 1.5% wyliczany jest właśnie z naszego podatku.

PRZYKŁAD: Jeżeli roczne zobowiązanie podatkowe, po wyliczeniu podatku według skali 17%, 19% czy 32%, wynosi np. 10 000 złotych, to z tej kwoty 1.5% stanowi 150 zł. To jest ta cząstka podatku, o której przeznaczeniu, sami możemy zdecydować. Pozostałe 9 900 zł, przekazujemy do dyspozycji decydujących o finansach i wydatkach Państwa. 

Zeznanie podatkowe PIT 36 corocznie jest modyfikowane. Za 2020 rok obowiązuje druk wzór 28, 
gdzie rubryki dotyczące 1% zawarto na stronie 8 w poz. S i T

W zeznaniu podatkowym nie ma obowiązku wskazania organizacji i celu 1%. Po prostu, jeżeli odpowiednich rubryk nie wypełnimy, nasz podatek w pełnej wartości przekazujemy do rozdysponowania przez rządzących.

→ Jak przekazać 1% organizacji pożytku publicznego? ⇒ CZYTAJ TUTAJ