Fundacja NU-MED realizuje własny program profilaktyki wczesnego wykrywania czerniaka i raka skóry. Organizacja, we współpracy ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim organizuje badania dermatoskopem oraz kampanie edukacyjne dla młodzieży szkolnej i dorosłych.

Na działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej, Fundacja pozyskuje środki od darczyńców oraz w ramach prowadzonych akcji. Jedną z nich była kolejna edycja Sztafety Rowerowej „Rowerem do… dla profilaktyki”. W tym roku grupa rowerzystów w 8 dni dotarła do Normandii pokonując 2198 km.

Jeszcze przed startem Sztafety, w ramach programu profilaktyki, przeprowadzonych zostało 35 badań dermatoskopem. Badania prowadzone były w Ozorkowie, podczas Białej Soboty organizowanej przez współpracujący z SSO NU-MED, Szpital Wojewódzki w Zgierzu.

Jednocześnie „ruszyła” kampania informacyjna. W połowie czerwca odbyły się trzy prelekcje  dla uczniów klas IV-VI w SP nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim.

Z powodu wcześniejszego protestu w szkołach, akcja edukacyjna wystartowała z opóźnieniem. Będzie jednak kontynuowana po wakacjach, w ramach dotychczas pozyskanych środków, w tym tych, zebranych przez Sztafetę Rowerową.

Program Fundacji NU-MED, dotyczący wczesnego wykrywania czerniaka i raka skóry, nie jest ograniczony czasowo. Jedynym ograniczeniem może być brak środków. Dlatego Fundacja zachęca darczyńców do dalszego wspierania kampanii.